niedziela, 11 maja 2014

Jesteś w stanie poradzić sobie ze wszystkim!

Kilkadziesiąt postów temu pisałam o książce Sekret KLIK. W owym poście szukałam odpowiedzi, dlaczego wiara w siebie może góry przenosić. Dla mnie wiara w Sekret, to prawie jak wiara w coś co nie istnieje. Tanie bajki dla małych dzieci? Chciałam wiedzieć, jak ta wiara w siebie naprawdę wpływa na psychikę człowieka. Chciałam dowiedzieć się od postaw, co tak naprawdę trzeba zrobić, żeby się udało?!

Podświadomość - czy ten termin coś Wam mówi? To taka część umysły, do której na co dzień nie mamy dostępu, ale ona ma ciągły wpływ na nasze życie. Decyzje, które podejmujemy, lęki, reakcje.Jeżeli od dziecka ktoś nam powtarzał:
 • jesteś nieudacznikiem!
 • nic nie potrafisz zrobić!
 • wyrośniesz na bandytę!
 • do niczego w życiu nie dojdziesz!
 • kiedyś będziesz klepał biedę!
 • żadna kobieta/facet cię nie zechce!
 • jesteś głupkiem i głąbem!
 • ...
 Chyba wystarczy? Prawda?

Jeżeli wyżej wymienione stwierdzenia, nigdy nie padły w Waszym kierunku z ust rodziców, czy nauczycieli, czy innych ważnych osób lub padały tak rzadko, że nie mają wpływu na Wasze życie - to możecie śmiało nazwać się szczęściarzami.
Sytuacja zmienia się w chwili, gdy owe zdania były słyszane na porządku dziennym i bolały tak bardzo, że uwierzyliście w nie i sami zaczęliście tak o sobie sądzić. 

Bo przecież skoro największy autorytet (np. ojciec/matka/nauczyciel) osoba, którą powinnam podziwiać tak o mnie mówi - to musi być prawda!

I teraz pozostały dwie drogi:
 1. Albo taka niekonstruktywna krytyka działa mobilizująco i zrobicie wszytsko by to złe zdanie o Was zmienić;
 2. Albo się pogrążycie i będziecie robić wszystko zgodnie z tym, jaką etykietę Wam przypisano.
Pewne jest, że takie słowa wypowiedziane w Waszym kierunku w dzieciństwie wywierają na psychice dziecka przeogromne blizny. Niezależnie co się robi, owe słowa powtarzane są w umyśle jak echo

do niczego w życiu nie dojdziesz, kiedyś będziesz klepał biedę!
 I nie ważne jak będziecie się starać - Wasza podświadomość ma zakodowany jasny komunikat - jesteście zerem - więc pokieruje Wami tak, aby wszystko się zgadzało.
Na rozmowę kwalifikacyjną spóźnicie się, na randce z dziewczyną/chłopakiem palniecie niewybaczalne głupstwo. Pieniądze, które zarobicie wydacie na bzdury lub źle zainwestujesz. I znów będziecie mogli ze spokojem stwierdzić, że znów Wam nie wszyło, a tata miał racje -  
do niczego w życiu nie dojdę!
Brzmi znajomo? A może wręcz przeciwnie - głoszę jakieś herezje? Bo przecież cały nasz los zapisany jest w gwiazdach, przeznaczeniu i innych wróżbach z fus?

Jeśli tak uważacie lub po prostu tak Wam jest wygodniej - to nie moja działka, róbcie co chcecie. Wasze życie - Wasza sprawa. Możecie już w tej chwili zamknąć tą stronę. Przepraszam, że zmarnowałam Wam kilka minut z życia.

Dla tych, którzy czytają dalej powiem - Wasze życie zależy od Was! Tylko od Was! Od Waszych decyzji, a nie od horoskopu przeczytanego w gazecie, nie od opinii pani Krysi ze sklepowego. Nie od wróżb, czy klątw nauczycieli z podstawówki.

 

Tak jak wcześniej pisałam, opinie innych mają wpływ na nasze życie, jeśli w nie uwierzymy. Będziemy rozpamiętywać jak i powtarzać jak mantrę, aż w końcu podświadomość powie - OK. Skoro tak, chcesz - to od dziś uczynimy Cię biedakiem.

Prosta filozofia - prawda? Mechanizm jest banalny, tylko jak wyplenić krytyczne opinie z umysłu podświadomego i zastąpić je pozytywnymi? Tutaj już kłaniają się lata ciężkiej pracy. Niejednokrotne walczenie z przyzwyczajeniami - bo przecież łatwiej być nieudacznikiem, niż osobą odnoszącą sukcesy.
Pomóc może hipnoza (która raczej w Polsce nie jest popularna), praca z terapeutą (dobrym terapeutą), ciągłe (najlepiej 24/7) pilnowanie swoich myśli i nie dopuszczanie do wypowiadania tych negatywnych (nawet w myślach), aż w końcu systemu afirmacji - pisane, oglądane, odsłuchiwane. I przede wszystkim wiara, że to co robicie ma sens! Zakładanie z góry, że na pewno zmiana podświadomości nie jest możliwa niweczy cały plan.

Gdy student idący na egzamin stoi przed salą egzaminacyjną i rozpowiada każdemu: "ja nic nie umiem, ja nie zdam, jak je się boje!" To wtedy mam ochotę wykrzyczeć mu w twarz - jeżeli nic nie umiesz i jesteś pewien, że nie zdasz to spadaj stąd i nie marnuj swojego czasu! Nie widzę sensu, składania podania o pracę, jeśli się wie, że się nie uda. Nie widzę sensu podrywania dziewczyny, jeśli się z góry zakłada, że ona i tak nie będzie zainteresowana. PO CO marnować czas, jeśli z góry się zakłada, że się nie uda.

I nie mam na myśli tutaj zawierzania swojego losu np. w wygraną w LOTTO. Wybaczcie - ale to jest loteria, tutaj nie ma pewnych. Szanse na to, że wygracie są minimalne. Tutaj prawie nic nie zależy od Was. Mam na myśli sytuacje, na które NAPRAWDĘ macie wpływ.


Jeśli sądzicie, że Wy to zawsze macie pecha, zawsze się czerwienicie, nigdy Wam nic nie wychodzi i na pewno nie uda Wam się znaleźć wymarzonej sukienki. Wy nigdy nie wyzdrowiejecie, ani nikt nigdy Was nie doceni, to najlepiej połóżcie się od razu do trumny i czekajcie na śmierć. W końcu po co żyć, jeśli z góry się zakłada, że nic się nie uda?
Pesymizm trzeba wyplenić. Rozumiem, że nadmierny optymizm i pewność siebie zraża ludzi, ale do cholery czy nikt nie jest w stanie zrozumieć, że nic bardziej nie demotywuje jak negatywne myśli?!

Zdjęcia pochodzą ze stron http://pl.hallpic.com i wp.pl

13 komentarzy:

 1. W tym co napisałaś jest sporo prawdy..

  OdpowiedzUsuń
 2. Dokładnie, podświadomość ma wpływ na bardzo dużo rzeczy :)
  W jednej z książek Pawlikowskiej jest dużo na ten temat :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Oj tak - podświadomość to często nasz największy wróg i ciężko sobie z nią poradzić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli jest dobrze zaprogramowana, to częściej jest przyjacielem, niż wrogiem :)

   Usuń
 4. Wszystko się zgadza, trafiłas w 10!;) nigdy nie usłyszałam że jestem do niczego ale czasem przychodzą takie dni, że tak myślę. A znowu innego czuję że mogę wszystko. Różnie to ze mną bywa ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem dzieckiem, które ciągle słyszało, że jest gorsze od innych dzieci. Do dziś się to za mną ciągnie i muszę przez cały czas pracować nad sobą, żeby nie popaść w te czarne myśli. Większość mojego życia poświęciłam na udowadnianie moim rodzicom, że jestem kimś wartościowym - a teraz żyję dla siebie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przeprogramowanie podświadomości to ciężka praca, ale możliwa. Cieszę się, że chociaż od krytycznego oka rodziców udało Ci się wyzwolić :)

   Usuń
 6. Ja jestem dzieckiem, które ciągle słyszało, że inne dzieci są lepsze niż ja. I większość życia spędziłam na udowadnianiu rodzicom, że tak nie jest. Od niedawna postanowiłam mieć to w nosie i żyć dla siebie, ale ciągle wymaga to pracy z mojej strony.

  OdpowiedzUsuń
 7. Na szczęście mam mądrych rodziców, którzy nigdy w życiu nie mówili w ten sposób. Mieli jednak na tyle oleju w głowie, żeby olać bezstresowe wychowanie. Krytyka była, jak najbardziej. Było stawianie poprzeczki wyżej. Ale nigdy nie podkopywali mojej wiary w siebie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Nietstety, słowa zasłyszane w dzieciństwie owocują później albo brakiem wiary w siebie albo 'zarozumialstwem'. Zgadzam się, pesymizm to zło, niestety mi bliżej do pesymisty aniżeli optymisty i czasami mnie to zżera (nerwica).

  OdpowiedzUsuń
 9. Mnie zawsze taka krytyka mobilizuje, daje dużego kopa do działania, nawet jeżeli nie ma podstaw :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Zmiana naszych negatywnych myśli, przekonań, zachowań wcale nie jest aż tak trudna jak wie się jak to robić. Warto zapoznać się z RTZ, czyli racjonalną terapią zachowania i można samemu sobie dość szybko pomóc. Mózg jest jak komputer i można go przeprogramować. Trudne są tylko początki i wtedy najczęściej ludzie się wycofują, bo czują, że im to nie wychodzi,że to jakieś dziwne, czują po prostu dyskomfort.Ważne, żeby sie nie poddać i ćwiczyć systematycznie każdego dnia. Taki może prościutki przykład:złóż dwie ręce w ten sposób, że palce lewej dłoni mieszają się z palcami prawej dłoni ( mam nadzieję, że jasno wytłumaczyłam, a jak nie to ludzie w trumnach tak mają złożone dłonie ) Sprawdź teraz który kciuk jest na wierzchu - lewy czy prawy? Zrób odwrotnie. Czujesz dyskomfort? Niewygodnie? Nie po Twojemu? Pewnie, że tak. Jeśli będziesz pamiętać!!! i ćwiczyć Każdego dnia nauczysz się składać ręce odwrotnie i nie będziesz czuć żadnego dyskomfortu. Gwarantuję Ci, że po ok. 6 tyg. będziesz właśnie w ten sposób składać ręce całkowicie nieświadomie :) I podobnie jest z nauką wszystkiego nowego.
  Ależ się wymądrzyłam :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za podsunięcie tematyki! Z pewnością się w nią zagłębię :)

   Usuń

Za wszystkie komentarze serdecznie dziękuję. Postaram się jak najszybciej odwdzięczyć :)
Mam jednak do Ciebie prośbę - nie pozostawiaj linków, nie spamuj i nie obrażaj.
Komentarze nie spełniające powyższych kryteriów będą USUWANE lub po prostu ignorowane!


Nie pytaj mnie o to czy będę obserwowała Twój blog - jeśli zachęcisz mnie tematyką z przyjemnością dodam go do obserwowanych. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli Ty postąpisz tak samo :)

O MNIE

Moje zdjęcie
Kobieta pracująca. Żona i matka. Zakochana w mężu i podróżach. W wolnych chwilach przerabia ubrania i grzebie w DIY. Lubi pisać, od zawsze. Zdarza jej się czytać bardziej lub mniej ambitne pozycje. A tutaj dzieli się z Wami swoimi przemyśleniami. Zapraszam do zakładki O MNIE. Przedstawiam genezę i cel prowadzonego przeze mnie bloga ;)

Łączna liczba wyświetleń

OBSERWATORZY

INSTAGRAM

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Tagi

022semilac (1) 114semilac (1) 183 metry stachu (1) acerola (1) addidas (1) aerozol do gardła (1) Afryka (1) Ameryka Południowa (1) Ameryka Północna (1) ankieta (2) antyperspirant w kluce (1) asymetryczne szorty (1) azja (1) badanie (1) balsam do ciała (2) balsam do ust (1) Bałtyk (1) beta glukan z owsa (1) biedronka (1) bieganie (1) bioliq (1) bionigree (1) bioton (1) biustonosz do karmienia (3) bloker (1) blond (2) ból gardła (2) ból karku (1) ból pleców (1) brak objawów ciąży (1) bransloletka (4) bransoletka z zamka błyskawicznego (1) bransoletka z zawleczek (1) braun (1) brokatowy lakier (3) Bukowy Las (1) Burda Publishing Polska (1) care&go (1) cera problemowa (2) ciało (31) ciąża (7) ciąża latem (1) cienie do powiek (1) cisza pod sercem (1) copywriter (1) copywriting (1) Czarny Staw Gąsienicowy (1) Czarny Staw pod Rysami (1) czas wolny (1) czasopisma (1) Czerwone Wierchy (1) cztery pory roku (1) czyszczenie (1) czyszczenie zębów (1) czytnik ebook (1) depilacja (1) depilacja woskiem (1) dezodorant (1) dieta bez pszenicy (1) DIY (56) długie rękawiczki (3) Dolina Kościeliska (1) Dolina Pięciu Stawów Polskich. (1) dom (4) domowe ombre (1) dowartościowywanie (1) dylematy (1) edukacja (1) efektima (4) efektywny czas dnia (2) essence (2) etui filcowe (1) etui na aparat (1) etui na inkbook (1) etui na tablet (1) etui na telefon (1) etui z filcu (1) Europa (1) everest (1) eyeliner (1) farbowanie włosów (4) felieton (89) feminizm (1) finuu (1) fit (1) FM Group (27) forum dla przyszłych mam (1) garnier (2) gdzie nosić obrączkę (1) GEHWOL med (1) Giewont (1) gorvita (9) handmade (3) head&shoulders (1) horoskopy (1) horror (1) Inkbook (1) isana (1) iwostin (1) jak działa psychika psa (1) jak pokonać bezsenność (1) jak przedłużyć (1) jak przerobić (31) jak przestać być śpiochem (1) jak ruszyć z miejsca (1) jak skrócić (1) jak skrócić spodnie (1) jak stać się pewnym siebie (1) jak uszyć (13) jak uszyć legowisko (1) jak wychować psa (1) jak zacerować spodnie (1) jak zaszyć dziure w spodniach (1) jak zaszyć dziurę w jeansach" (1) jak zdać egzamin (1) jak zmniejszyć biustonosz (1) jak zrobić legowisko dla psa (1) jedzenie (2) Jelenia Góra (1) joanna (1) jogurt naturalny z dodatkami (1) Kalatówki (1) Karb (1) Karkonosze (3) Kasprowy Wierch (1) kąpiel (1) keczup (1) kierunek studiów (2) kobieta która... (7) kokardka na włosy (1) kolczyki (1) kołnierzyk bebe (1) komin (2) komin ze swetra (3) Kondracka Przełęcz (1) Kopa Kondracka (2) korektor rozświetlający (1) koronkowa wstawka (2) korpo biurwa (1) kosmetyki (1) kosmetyki do ciała (1) koszula damska (5) Kościelec (1) KPN (1) kredka do oczu (2) krem CC (1) krem do rąk (2) krem do stóp (2) krem do twarzy (3) krem pod oczy (2) krem przeciw blizom (1) krewniacy (1) książki (1) kuchnia (2) kulturalnie (1) kupujący (1) L'OREAL PARIS ELSEVE (1) lakier do paznokci (7) lakier do włosów (1) lampiony (1) legowisko dla psa (1) libster blog award (2) lifestyle (1) list do samej siebie (1) loreal (1) łagodzenie opuchnięć (1) łączenie kolorów hybryd (1) łupież (1) mahoń (1) malowanie paznokci (7) mała liczba gości na weselu (1) małe wesele (1) Małołączniak (1) Mały Kościelec (1) małżeństwo (1) manicure hybrydowy (5) marion (4) maseczka do stóp (1) maseczka do twarzy (3) maska do rąk (1) masło do ciała (1) masło fińskie (1) maść na bóle krzyżowe (1) maść na zakwasy (1) maść niedźwiedzi ząb (1) maść propolisowa (1) matowa pomadka (1) matowy lakier (1) maybelline (1) męska koszula (1) męska koszulka (1) męski sweter (1) mgiełka matująca (1) miasto 44 (1) mikroelemanty (1) million dollar lips (1) miłość od pierwszego wejrzenia (1) miodowy blond (1) miravena cosmetics (1) mleczko do demakijażu (1) moda ciążowa (2) Morskie Oko (1) motywacja (1) na której dłoni nosić obrączkę (1) na którym palcu nosić obrączkę (1) naturalny złoty blond (1) nawilżanie stóp (1) neutorgena (1) niebieski french manicure (1) niedoskonałości skórne (2) niepełni (1) no-scar (1) noscar (1) nowe mieszkanie (1) obrączka (1) oceania aromatic (1) odkurzanie (1) odkurzanie dla leniwych (1) odżywka do włosów (4) olejek (1) olx (1) ombre (3) opalizujący blond (1) opowiadanie (7) oral-b (1) Orla Perć (1) osuszacz do lakieru (1) pakowanie (1) palette (1) pantene (1) pastylki do ssania na gardło (1) paznokcie (21) pedi-spa (1) peeling do ciała (3) perfecta (1) perfumy (1) pewność siebie (2) philips (1) piąta pora roku (1) pielęgnacja paznokci (3) pielęgnacja twarzy (1) pierwszy raz (1) pierwszy trymestr (1) planowana ciąża (1) planowanie (1) platforma wiertnicza (1) płyn do higieny intymnej (1) płyn micelarny (2) płytka do zdobienia paznokci (2) pneumovit sept (1) podgrzewacz do wosku (1) podrażnione gardło (1) podróże (15) podszywanie prześwitującego materiału (2) podświadomość (1) pomadka (2) poradniki (1) poród (1) poszewka na jaśka (2) poszewki bez guzików (1) poszewki na poduszki (1) pośrednicy nieruchomości (1) powerpro aqua (1) pozytywnie (1) pozytywny egoista (1) praca (2) praca w korpo (1) prayforparis (1) projekt denko (1) przedłużanie (1) przełęcz ocalonych (1) Przełęcz pod Kopą Kondracką (2) przemoc (1) przepis (2) przepowiadanie przyszłości (1) przeróbka (20) przeróbka spódnicy (1) przeróbki (2) przesuszone dłonie (1) przyjaźń (3) przyjaźń damska (1) przyjaźń damsko męska (1) psychologia (16) puder CC (1) pumice (1) pupa (1) pytania (1) recenzja (2) recenzja filmu (24) recenzja kosmetyczna (2) recenzja książki (15) recenzje kosmetyków do ciała (1) recykling (30) relacje (1) relacje partnerskie (3) revitol plus med (1) rękawiczki bez palcowe (2) rogowacenie skóry (3) rozdanie (2) rozjaśniacz w sprayu (1) rozjaśnianie (1) rozmyślenia (1) sakwa na biodra (1) Scholl (1) schwarzkopf (1) secondhand (8) sekret (1) semi hard white (1) semilac (9) seriale (1) serum do cery naczynkowej (1) serum do skóry głowy (1) skóra sucha (3) skóra szorstka (3) skóra tłusta (2) skóra wrażliwa (3) skromna sukienka ślubna (1) Smerczyński Staw (1) Smocza Jama (1) sny (1) sok (1) sok pomarańczowy (1) spinka do włosów (1) spodnie ciążowe (2) spodnie z dziurami (1) spodnie z koronką (1) spotkanie bloggerek (1) spódnica (1) spódnica maxi (2) spódniczka z paskiem (1) spray do gardła (1) sprzątanie (1) sprzątanie dla leniwych (1) stanik do karmienia (3) stopy (2) streetcom (1) suche gardło (2) suche usta (3) suchy szampon do włosów (2) sweter (2) syoss (1) sypialnia (1) szampon (2) szampon koloryzujący (2) szczoteczka elektryczna (1) szkoła rodzenia (1) Szpiglasowa Przełęcz (1) Szrenica (1) szycie (17) ślub (5) ślub na głowie (1) Śnieżka (1) świeca zapachowa (1) świece (1) świecznik ze słoika (1) święta (1) tarka do stóp (1) Tatry (11) Tatry Wysokie (2) telewizja (1) top 5 (1) torebka (1) torebka na biodra (1) torebka nerka (1) TT hair (1) tunika (3) tusz do rzęs (2) tutorial (30) twarz (30) typy kupujących (1) urządzanie mieszkania (1) usta (1) utrata przyjaciela (1) uzależnienie od snu (1) venita (1) versatile blogger avard (1) vianek (1) vichy (1) walentynki (1) wax (1) wesele (1) wibo (1) wielkanoc (1) większa objętość (1) witamina C (1) witaminy (2) witkiewicz (1) włosy (20) włosy wpadające (2) włosy zniszczone (3) Wodospad Kamieńczyka (1) wpadka (1) Wrota Chałubińskiego (1) wróżbici (1) wygładzanie włosów (1) wykroje (1) wyniki (1) wzorki na paznokciach (1) z przymrużeniem oka (1) Zadni Granat (1) zaginięcia (1) zalotka do rzęs (1) Zamek Chojnik (1) zauroczenie (1) zbiór truskawek (1) Zbójeckie Skały (1) zdrowa dieta (1) zdrowie (2) ziaja (3) Zielony Staw (1) złote myśli (1) zmniejszanie żakietu (1) zmywacz do paznokci (1) zniszczone dłonie (1) zott (1) zrób to sam (6) zrób to sama (39) zwężanie spodni (1) żel do higieny intymnej (1) żel do mycia twarzy (2) żel do stóp (1) żel do ust (1) żel mineralny (1) żel na opuchnięcia (1) żel na siniaki (1) żel pod prysznic (2) żona araba (1) żwyioł deepwather horizon (1) życzenia (1)