środa, 25 czerwca 2014

Dlaczego szkoła zabija talenty?

Szkoła jaka jest, taka jest. Każdy dorosły ją przeżył. I chyba każdy miał w niej okresy, w których nienawidził jej z całego serca. Jedni byli prymusami, inni prześlizgiwali się z klasy do klasy ze setkami uwag i pał w dzienniku. Na wywiadówkach prymusi byli stawiani za wzór (pod warunkiem, że byli osobami nieśmiałymi i grzecznymi). A ci może i dobrze uczący się uczniowie, ale zbyt energiczni, zbyt wygadani, zbyt śmiali, byli po prostu krytykowani. A jakie to daje efekty pisałam TUTAJ.


A teraz spójrzmy na codzienność. Kto w życiu zawodowym ma lepiej? Szara myszka, która potulnie i wzorowo w kącie wykonuje swoją pracę, czy może wygadany menadżer, który wymyślił coś innowacyjnego i dziś jest wysoko postawionym dyrektorem lub prowadzi własną firmę? Szara myszka niejednokrotnie żyje pod dyktando przełożonego, a szef docenia jej pracę oferując najniższą krajową. A nasz błyskotliwy menadżer nie musi martwić się czy wystarczy mu do pierwszego.
To oczywiście przykładowa sytuacja, bo z założenia powinno być przecież inaczej.

A jak to jest z talentami? Każdy człowiek rodzi się z predyspozycjami do jakiejś dziedziny. Jaś świetnie liczy, ale kompletnie nie potrafi pisać wypracowań. Nauczyciel nie powie (bo nie może, bo taki jest system edukacji) "Jasiu olej polski, rozwijaj matme!". Tylko będzie gnębił Jasia, że tak słabo mu idzie z polskiego. I teraz wszystko zależy od rodziców Jasia, ich przekonań i sposobu wychowania. Jeśli będą w zaparte popierać zdanie nauczycielki Jaś z wielkim obrzydzeniem będzie zasiadał do poprawy ocen z polskiego. I zamiast poświęcać czas i energię na rozwijanie się w dziedzinie, którą kocha, będzie marnował czas na robienie tego, czego nie lubi.

I tak właśnie polski system edukacji przygotowuje od najmłodszych lat pracowników. Ludzi o zamkniętych umysłach, tępi w młodych ludziach kreatywność, a rozwija podporządkowanie i robienie tego co się nie lubi. Bo przecież w pracy też tak jest, prawda?

Edukacja na długo jeszcze się nie zmieni. Rodzice za to mogą mieć jakiś wpływ na wychowanie dziecka. Niech pilnują, by to dziecko umiało liczyć na dwójkę, by po prostu przechodziło z klasy do klasy. Ale niech też dbają o rozwój talentu dziecka. Niezależnie czy jest to wspomniana matematyka, śpiew czy boks. Powinno się od najmłodszych lat pokazywać dzieciom, że warto inwestować we własny rozwój i kierować się tym, co naprawdę z życiu chce się robić.


Pracodawcy szukając pracowników zainteresowani są najczęściej mocnymi stronami potencjalnego pracownika. Rozmowy kwalifikacyjne może i są absurdalne, niejednokrotnie pytania odbiegają od tego, co rzeczywiście ma się wykonywać w pracy, ale rzeczywistość wszystko później weryfikuje. U sprzedawcy liczy się to jak dobrze prezentuje dany produkt i jak efektywnie go sprzeda, a nie to czy zna wszystkie prawa fizyki. Niestety większość czasu w szkole poświęcamy na to, by później być świetnymi pracownikami etatowymi. Nie po to by realizować swoje marzenia, robić to co się kocha.

Polski system edukacji uczy nas żyć pod wzór, wstrzeliwać się w klucze, normy, wymagania. Nie uczy jak stać się bogatym człowiekiem, wolnym finansowo. Pokazuje za to prostą drogę do bycia szeregowym pracownikiem, skarżącym się na płace, państwo, rząd i... bogatych.

Zdjęcia pochodzą ze strony http://wallpaperscraft.com

15 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawy post, jest w tym dużo prawdy :)

  OdpowiedzUsuń
 2. I dzieje się tak od dobrych 20 lat... smutne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pokusiłabym się o stwierdzenie, że nawet o wiele lat dłużej. Z tą różnicą, że wtedy owi ludzie mogli z łatwością znaleźć pracę na etacie. Teraz jest to już problemem.

   Usuń
 3. Nie tylko jest to wina oświaty, ale i rodziców, w moim kręgu mam wielu młodych rodziców którzy narzekają, ze ich dzieci nie są wszechstronne, rozpaczają bo np dziecko nie potrafi pisać wypracowań, a nie docenia tego, że jest dobry z matmy.
  Brawo dla tych, którzy pomimo złego sytemu edukacji osiągnęli sukces, prawo dżungli - przetrwają najsilniejsi ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście. Pisałam o tym, że sprawa leży również po stronie rodziców. Albo zapędzą dziecko w kozi róg, albo pozwolą mu być sobą.

   Usuń
 4. Szkoła powinna dawać konkretne, gruntowne podstawy. Myślę, że kiedyś dawała. Za czasów młodości moich rodziców. Ich talenty zbijał jednak komunizm.

  OdpowiedzUsuń
 5. W szkole do której chodzi córka jest takowy problem: Pani Dyrektor (szanowna ;) ) - zawsze jest na nie.
  Na nie z dodatkowymi zajęciami.
  Na nie z pomysłami nauczycieli na dodatkowe nauczanie i edukację.
  Na nie z pomysłami dzieci (nie mogą wydawać nawet własnej gazetki).
  I na wszystko odpowiedź typu: no bo nie.
  Poziom przedszkola w wykonaniu Szanownej Pani Dyrektor.

  OdpowiedzUsuń
 6. Żeby w taki sposób podchodzić do edukacji, musielibyśmy się wyzbyć najpierw wielu kompleksów.. A prawda jest taka, że czasem wygodniej ponarzekać. Trudniej natomiast ruszyć dupę i zrobić coś kreatywnego. Fakt, w szkole nas tego nie nauczą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdyby nas tego uczyli społeczeństwo byłoby zbyt mądre, a tego rząd przecież nie chce...

   Usuń
 7. Ja nie mam żadnych talentów, niestety, a szkoła w ogóle nie pomogła mi w odkrywaniu żadnych, ba, szkolne doświadczenia sprawiły, że czułam się okropnie bo:
  - za rysunki na plastyce zawsze miałam niskie oceny, po prostu nie umiem malować
  - talentu sportowego nie mam i zawsze biegałam najwolniej, grałam w siatkówkę najgorzej i do tego nigdy nie nauczyłam się pływać na szkolnym basenie
  - recytować nie umiem, a jąkanie spowodowało, że w każdym klasowym przedstawieniu byłam drzewem
  - brak jakichkolwiek talentów manualnych sprawił, że każdy domek dla ptaszków i rysunek techniczny robiła mi mama, inaczej miałam same 3 i wracałam ze szkoły z płaczem


  Tak na prawdę jedyna rzecz w moim życiu, w której czuję się dobrze to psychologia. Na prawdę uważam, że mam do tego smykałkę, umiem obchodzić się z ludźmi. Ale niestety, szkoła mi w tym nie pomogła, ba, w liceum mówili, że psychologia to kierunek dla ludzi leniwych, dziwnych i bez ambicji ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli jednak masz jakiś talent! Cieszę się, że udało Ci się go odnaleźć - rozwijaj się w nim tak bardzo jak tylko możesz :)
   Niestety czasami się zdarza tak, że szkoła wypacza w nas to kim tak naprawdę chcielibyśmy być. Inaczej nie byłoby tylu ludzi, którzy zupełnie nie wiedzą co chcą w życiu robić...

   Usuń
 8. No niestety, rząd nie chce wykształconego społeczeństwa, bo stanowi to dla niego zagrożenie. Świadczy o tym coraz niższy poziom nauczania. Opóźnia się wszystko, spycha do coraz późniejszych klas, a niektóre wartościowe treści są całkowicie odrzucane. Kto z was zdążył się na historii nauczyć czegokolwiek o komunizmie? O II wojnie światowej? Ci z młodszego pokolenia wiedzą o czym mówię, mam wrażenie, że celowo pomijane są niektóre niewygodne treści. WOS u mnie to też zawsze był śmiech na sali. Z historii zawsze byłam noga, pomimo, że historię lubię. Nie rozumiem dlaczego wymaga się od ludzi, żeby się tego uczyli na pamięć... Niektóre przedmioty powinny być traktowane jako ciekawostka - chodzisz, żeby się dowiedzieć, zrozumieć, a nie wykuć na pamięć, nikt cię nie ocenia, a chętni i pasjonaci niech rozwija się w tym kierunku i niech oni skupią się na tym przedmiocie bardziej. Na szczęście mnie mama wychowała, że na oceny i tak nikt w dorosłym życiu nie patrzy, bo to nie świadczy o człowieku. To po cholerę edukować wszechstronnych ludzi, jak moglibyśmy mieć samych ekspertów, gdyby każde dziecko skupiło się na tym, co lubi.

  OdpowiedzUsuń
 9. Masz całkowitą rację. Polskie szkoły uczą wg schematu i wtłaczają każdego ucznia w ten sam szablon. Nie ma to miejsca na indywidualizm. Chyba, że trafi się na naprawdę dobrego nauczyciela, który dostrzega predyspozycje ucznia pozwalając mu je rozwijać. Ale nie oszukujmy się, takich nauczycieli wciąż jest niewielu.
  Moją słabą stroną jest fizyka. Ale miałam w liceum taką kobietę od fizyki, że liczyłam z powodzeniem zadania dla kandydatów na wyższe uczelnie. Bo potrafiła tą fizyką zarazić. I takich nauczycieli życzyłabym wszystkim. Swoim dzieciom też.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, kolejną kwestią są nauczyciele. Tych z powołania jest coraz mniej. Więcej jest natomiast nauczycieli, którzy nie potrafią zapanować nad grupą, nie potrafią tłumaczyć, nie potrafią zaciekawić. Przerażające jest to, że pedagogiem może zostać każdy. Przydałaby się jakaś konkretna, generalna selekcja.

   Usuń
 10. Masz rację, jak ktoś ma jakieś inne zainteresowana niż pozostała grupa niestety nie może liczyć na wsparcie. W szkole nie rozwinęłam swoich żadnych talentów - odkrywałam je sama w domu. I wszystko co mam teraz wiem, że to moja zasługa;)

  OdpowiedzUsuń

Za wszystkie komentarze serdecznie dziękuję. Postaram się jak najszybciej odwdzięczyć :)
Mam jednak do Ciebie prośbę - nie pozostawiaj linków, nie spamuj i nie obrażaj.
Komentarze nie spełniające powyższych kryteriów będą USUWANE lub po prostu ignorowane!


Nie pytaj mnie o to czy będę obserwowała Twój blog - jeśli zachęcisz mnie tematyką z przyjemnością dodam go do obserwowanych. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli Ty postąpisz tak samo :)

O MNIE

Moje zdjęcie
Kobieta pracująca. Żona. Zakochana w mężu i podróżach. W wolnych chwilach przerabia ubrania i grzebie w DIY. Lubi pisać, od zawsze. Zdarza jej się czytać bardziej lub mniej ambitne pozycje. A tutaj dzieli się z Wami swoimi przemyśleniami. Zapraszam do zakładki O MNIE. Przedstawiam genezę i cel prowadzonego przeze mnie bloga ;)

Łączna liczba wyświetleń

OBSERWATORZY

INSTAGRAM

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *