sobota, 14 czerwca 2014

Pewność siebie jest zła!

Chłopcy od małego powinni być silni, mężni, a dziewczynki... no cóż, im nie przystoi zanadto się wychylać. Lepiej jeśli są skromne, nieśmiałe i rumienią się na każdym kroku. To przecież dodaje im dziewczęcej niewinności. Taki stereotyp był w użyciu wiele lat temu. Niestety i teraz zdarza się, że rodzice wyznają taki sposób wychowania. Szkoda, że później przekłada się to wszystkie kwestie życiowe dorosłej już dziewczynki. Bo przecież nie może być zanadto pewna swojej urody, kobiecości. Na każdy komplement musi odpowiadać zaprzeczeniem i najlepiej rumieńcem na twarzy. Nie może zostać dyrektorem, bo dziewczynką nie przystoi stać na wysokich stanowiskach. To rola dla silnych, pewnych siebie mężczyzn. Generalnie dziewczynce wypada mieć tylko dobre stopnie, wzorowe zachowanie i co najwyżej w przyszłości pracować na ciepłej posadce sekretarki. Tylko niech nawet nie próbuje wygryźć swojego szefa! Przecież mądrością grzeszyć również nie powinna. W końcu kobieca mądrość ujmuje męskości mężczyzny.


Dobrze, że świat idzie na przód i wielu rodziców odsyła z ironią takie wzory wychowań do lamusa. Dzisiaj pewność siebie to podstawa. Oczywiście nie mam na myśli, chorej narcystycznej miłości do własnej osoby. Bo tacy ludzie, nie przyjmują słów krytyki, nigdy się nie mylą, są bogami w oczach rodziców i generalnie nikt nie jest w stanie być mądrzejszym od nich... Koszmar! To odchylenie w drugą stronę. Rodzice nie chcąc niszczyć poczucia własnej wartości własnych dzieci budują je aż za nadto.

Dlaczego pewność jest taka ważna?
 • pomaga bronić swoich racji;
 • pomaga w odnalezieniu miłości swojego życia;
 • pomaga podnieść się po przeżytych ciężkich chwilach;
 • sprawia, że stajemy się lepszymi pracownikami/partnerami/szefami/nauczycielami/rodzicami/etc.;
 • dzięki niej jesteśmy w stanie zrealizować swoje marzenia i życiowe cele;
 • sprawia, że prawie wszystko się udaje, jeśli nie za pierwszym - to za drugim razem;
 • inni ludzie zdecydowanie bardziej wolą ludzi pewnych siebie;
 • pewnym siebie zdecydowanie łatwiej jest zdobyć podwyżkę, znaleźć przyjaciół, znaleźć pracę;
 • świat jest o wiele życzliwszy dla ludzi pewnych siebie.
Żeby nie było tak kolorowo trzeba dodać, że pewni siebie ludzie też mają wrogów. Wredne duszyczki, które z zazdrości tylko czekają na chwilę by podłożyć im świnię. Pewnym siebie ludziom też przytrafiają się przeciwności losu. To nie są ludzie urodzeni w czepku.

Pewny siebie człowiek, to szczęśliwy człowiek. Najczęściej zna swoją wartość, możliwości, wie czego chce od życia. Nie urazi go krytyka. Jeśli jest zgodna z prawdą - weźmie to na klatę i wyciągnie wnioski. Jeśli to stek bzdur, po chwili zadumy podniesie głowę i pójdzie dalej.

Dziecko rodząc się jest czyste, jest ważne, nie ma uprzedzeń, nawyków, nie jest nieśmiałe, ani pewne siebie. To rodzice i otoczenie kształtuje jego psychikę. To kim jesteś, zawdzięczasz w głównej mierze swoim opiekunom/rodzicom i nauczycielom. Jeśli brakuje Ci pewności siebie i przez to tracisz wiele okazji życiowych wiedz, że wszystko możesz jeszcze zmienić.Jak stać się pewnym siebie człowiekiem?
 • Spójrz w przeszłość i doceń swoje sukcesy. Zobacz ile osiągnąłeś.
 • Nie skupiaj się na negatywach i porażkach.
 • Spisz swoje zalety, w chwilach zwątpienia czytaj je kilkukrotnie.
 • Postanów, że od teraz będziesz pewnym siebie człowiekiem. Powtarzaj sobie to kilkukrotnie (ilekroć spojrzysz w lustro), najlepiej na głos.
 • Dziękuj za komplementy.
 • Nie dopuszczaj do siebie czarnych myśli, zawsze wierz, że się uda.
 • W każdym dniu spróbuj znaleźć choć trzy pozytywne rzeczy, zapisz je na kartce papieru i przeczytaj na głos.
 • Odkryj w czym jesteś dobry i rozwijaj się w tym kierunku.
 • Stwórz swój system afirmacji - pisanych/oglądanych/słuchanych.
 • ... i tu jest miejsce na Wasze sposoby na zwiększenie pewności siebie. Napiszcie je w komentarzach :D 
Zdjęcia pochodzą ze strony www.hdwallpapers.in i wallpaperhere.com

10 komentarzy:

 1. Prawda! Pewność siebie to w dzisiejszych czasach podstawa. Byłam wychowywana raczej na skromną z dobrymi stopniami - teraz ciężko powiedzieć mi o sobie 'jestem ładna', na studia poszłam, bo tak chcieli rodzice, kierunek mi nie odpowiadał, więc zrezygnowałam.. Po co się męczyć? Póki co pracuję, zobaczymy co osiągnę w życiu ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najważniejsze to wyznaczyć cele i do nich dążyć! :)

   Usuń
 2. jakie to prawdziwe...w dzisiejszych czasach skromność niestety gubi..;/

  OdpowiedzUsuń
 3. właśnie mój problem to brak pewności siebie...
  może 50 lat temu było by to super pożądane,
  niestety nie te czasy.. ;/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zatem trzeba to zmienić. Szkoda czasu na zamartwianie się, lepiej wziąć sprawy w swoje ręce i ruszyć do przodu :)

   Usuń
 4. Ja na swoją musiałam jakiś czas popracować. Jestem pewna siebie, co z kolei nie oznacza, że nie mam chwil zwątpienia etc. Jasne, że mam. Nie jestem cyborgiem. ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. całe szczęście, że chociaż rodzina i cała przeszłość w tym wypadku to rzecz ważna, ale nie najważniejsza - nadal mamy wpływ na to kim i jacy jesteśmy. bardzo lubię szukać pozytywnych rzeczy z minionego dnia ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie. Szkoda tylko, że jest grono ludzi, którzy wolą użalać się nad sobą (bo tak straszną Bóg im stworzył rodzinę, przeszłość, itd) niż zrobić coś, by w końcu stanąć na nogi. By w ogóle zrozumieć, że życie zależy tylko od nich.

   Szukanie pozytywów może uratować każdy na pozór zły dzień ;)

   Usuń

Za wszystkie komentarze serdecznie dziękuję. Postaram się jak najszybciej odwdzięczyć :)
Mam jednak do Ciebie prośbę - nie pozostawiaj linków, nie spamuj i nie obrażaj.
Komentarze nie spełniające powyższych kryteriów będą USUWANE lub po prostu ignorowane!


Nie pytaj mnie o to czy będę obserwowała Twój blog - jeśli zachęcisz mnie tematyką z przyjemnością dodam go do obserwowanych. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli Ty postąpisz tak samo :)

O MNIE

Moje zdjęcie
Kobieta pracująca. Żona. Zakochana w mężu i podróżach. W wolnych chwilach przerabia ubrania i grzebie w DIY. Lubi pisać, od zawsze. Zdarza jej się czytać bardziej lub mniej ambitne pozycje. A tutaj dzieli się z Wami swoimi przemyśleniami. Zapraszam do zakładki O MNIE. Przedstawiam genezę i cel prowadzonego przeze mnie bloga ;)

Łączna liczba wyświetleń

OBSERWATORZY

INSTAGRAM

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *